آیین تجلیل از خانواده شهید سردار شعبان نصیری با حضور مسئولین کشور برگزار شد

اخبار تصویری اخبار دبیرخانه اخبار شاخص اخبار مهم

به گزارش روابط عمومی ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان البرز چهار دهمین وبینار سه شنیه های تکریم با حضور دکتر صالحی وزیر فرهنگ و ارشادسردار کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس حجت الاسلام ارزانی رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور و مشاورین و معاونین وزارت فرهنگ و ارشاد برگزارشد.

در ابتدای این مراسم سید عباس صالحی با ادای احترام به خانواده شهید نصیری و گرامیداشت هفته دفاع مقدس و تکریم شهدای مدافعان حرم اظهار کرد: دفاع مقدس در تاریخ ایران زمین یک قطعه نورانی است و این هشت سال دوران ویژه‌ای است، اگر کل تاریخ ایران زمین را مرور کنیم دفاع مقدس تلالو خاصی در آن دارد، اینکه ملتی  ۲۸۰۰ روز مقاومت به خرج دهد تا ناموس، وطن و خاک خود را حفظ کند و در مظلوم‌ترین جنگ تاریخ قرار بگیرد نمونه مشابهی ندارد.


وی ادامه داد: در دفاع مقدس ما تنها در جبهه‌ها درگیر جنگ نبودیم بلکه در شهرهای خود ۱۶هزار شهید مظلوم  داشتیم، جنگ شیمیایی را تاریخ بشر به یاد ندارد و ۱۰هزار شهید شیمیایی و ۱۳۰ جانباز شیمیایی اتفاقات تلخی بود که ایران ما تجربه کرد و تاریخ پرفروغی به جای گذاشت.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: دفاع مقدس کارکردهای زیادی داشته و دارد، به همین منظور دفاع مقدس تاریخ گذشته ما نیست بلکه یک بستری است که ما می‌توانیم‌ تاریخ آینده خود را با آن شکل بدهیم.
صالحی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در چهلمین سالگرد دفاع مقدس، خاطرنشان کرد: بنابر سخنان رهبر انقلاب دفاع هشت ساله مقدس حافظه ۲۰۰ سال ایران را تغییر داد، کشور ما از ابتدای صفویه تا دفاع مقدس در هر تجاوز و هجومی متاسفانه گرفتار عقب‌نشینی شده و خاک‌ها و سرزمین‌هایی از دست داده و همین حافظه تلخی برای ما ساخته بود اما دفاع مقدس هشت سال مقاومت و بدون ذره‌ای واگذاری خاک بود و علیرغم حضور همه قدرت‌های منطقه‌ای هیچ بخشی از این خاک از دست نرفت.


وی افزود: دفاع مقدس نرم افزار ایرانی قوی قرار گرفت، به این معنا که اگر دنیا در مقابل ما باشد این دفاع مقدس قدرت درون مردم را تقویت خواهد کرد و این یکی از کارکردهای دفاع مقدس است که می‌تواند روح ایران قوی باشد.


عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: یکی دیگر از کارکردهای دفاع مقدس نقش آن در وحدت کشور است، ما اقوام و گویش های مختلف را در کشور داریم که می‌تواند از سوی دشمن مورد سوء استفاده و تهاجم قرار گیرد، قبل از دفاع مقدس اسلام و زبان فارسی عامل وحدت ملی ایران بود، هشت سال دفاع مقدس هم  موجب شد اقوام مختلف در کنار هم قرار گرفتند و خون آنها در سراسر کشور کنار هم ریخته شد وحدت قومی را بر محور دفاع مقدس ایجاد کرد.


صالحی تصریح کرد: امروز هر ایرانی وقتی به هر استانی می‌رود حس می‌کند کنار هم وطن خود خاطرات طولانی دارد، این کارکرد دفاع مقدس در پایداری ایران در وحدت ملی نقش زیادی دارد.


وی ابراز داشت: امروز‌ میهمان استان البرز هستیم که با ویژگی ایران کوچک با حضور قومیت‌های مختلف شناخته می‌شود، پنج هزار شهید در این استان از قومیت‌های مختلف بیانگر همین وحدت است، این استان می‌تواند نماد این هویت دفاع مقدس باشد.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به کارکرد الگوسازی دفاع مقدس خاطرنشان کرد: اگر ما عاشورا را به عنوان یک روز به خاطر تنوع سنین داریم و از گذشته تا به امروز و برای آینده الگو‌سازی کرده است، در یک شباهت بشری و تاریخ انسانی هشت سال دفاع مقدس نیز به هشت سال امتداد الگوسازی تبدیل شده است، رزمندگان، ایثارگران و شهدایی که به قله ایثار رسیدند هم برای امروز و هم برای فردای ما الگوهای فراوانی ایجاد کرده است.


صالحی با اشاره به طرح ملی «سه‌شنبه‌های تکریم» گفت: در همین چهارده هفته طرح ملی سه‌شنبه‌های تکریم و ارتباط با خانواده شهدا همچنان حرف‌های ناشنیده و اتفاقات زیبا زیاد است.


وی در‌مورد شهید نصیری نیز افزود: زندگی این شهید به سه برهه یعنی نوجوانی و انقلاب، دوره دفاع مقدس و جهاد و مقاومت در منطقه تقسیم می‌شود، ایشان در حدود چهل سال و پا به پا از جهاد عقب ننشسته و گام به گام به پیش آمده و هیچگاه احساس خستگی و افسردگی نداشته است.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: تعبیر شیخ شهیدان برای شهید نصیری از سوی سردار سلیمانی بسیار پرمعنا است، باوری که شهید سلیمانی از این شخصیت داشته در این دو واژه یعنی شیخ شهید عرضه کرده است.


وی با اشاره به نامه وصیت این شهید به نوه‌اش گفت: در این وصیت کوتاه می‌خوانیم :«به نام خدای مهربان، پسرم. محمدیاسر/ سلام علیکم، فکر کردم در این زمان بسیار کوتاه چه بنویسم تا چراغ راهت باشد و همیشه راهنمای وجودت. سعی کن دروغ نگویی که دروغ گناه بسیار بزرگی است. اگر حق را شناختی هیچوقت از مسیر آن خارج نشو، ساده و سالم زندگی کن، هر کاره‌ای که هستی مهم نیست، چه رفتگر زحمتکش شهرداری باشی و چه متخصص سوخت موشکاشتباهاتت را هرچند کوچک بپذیر و جبران کن که ساخته شوی.»، چهار پیام کوتاه در این نامه وجود دارد که اگر آن را مدنظر قرار دهیم چراغ راه زندگی ما خواهد بود و وصیت این شهدا به این شکل می‌تواند تابلوی زندگی ما باشد.


 همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب‌رضا ارزانی رئیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور در بخشی از این ارتباط زنده تصویری با اشاره به چهارده هفته از گذشت طرح ملی«سه‌شنبه‌های تکریم» تصریح کرد: اگر امروز کشور ما سرافراز است به خاطر رشادت شهدا است، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این طرح کاملا ما را یاری کرده و این هفته نیز به طور خاص در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد.


وی افزود: امنیت و آرامش امروز خود را مدیون خون شهدا هستیم، یکی از با برکت‌ترین دوران کاری بنده در طول عمر ۵۰ساله خود را این چهارده هفته تکریم خانواده شهدا می‌دانم.


رئیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجد از پایان این طرح در فاز تابستان و ادامه آن در فصل‌های آتی با حمایت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تا پایان سال خبر داد.


در بخش دیگری از این ارتباط زنده تصویری سردار کارگر  از برگزارکنندگان این طرح ملی تشکر و آن را الگویی برای سایر مسئولین دانست.


مادر شهید نصیری نیز در بخشی از این ارتباط زنده تصویری با بیان اینکه فرزندم ولایت‌مدار و گوش به فرمان امام راحل بود، خاطرنشان کرد: برای خانواده ما مایه افتخار است که چنین فرزندی داشتیم، ایشان هشت سال در جبهه‌های نبرد دفاع مقدس حضور پیدا کرد و پس از پایان جنگ به کمک جبهه نبرد در عراق و سوریه رفت و هیچگاه از جهاد فروگذار نبود و همیشه خود را وقف کمک به دیگران می‌کرد.


در ادامه این ارتباط زنده تصویری برادر شهید نصیری ضمن قدردانی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به سبب برگزاری طرح ملی «سه‌شنبه‌های تکریم» گفت: آنچه شهدای ما به عنوان هدف خود یعنی جهاد، ولایت‌مداری، خدمتگذاری و… انتخاب کردند در برادر بنده نیز وجود داشت. ایشان در ابتدای انقلاب یکی‌از بنیان‌گذاران سپاه کرج بود و در آموزش جوانان نیز فعالیت زیادی داشت.


وی افزود: در دوران دفاع مقدس در سخت‌ترین شرایط جنگ حضور پیدا می‌کرد و به همین منظور بارها مجروح شد، پس از دوران دفاع مقدس نیز در جبهه‌های مقاومت عراق و سوریه حضور پیدا کرده و مشاوره‌های خود را ارائه و سپاه بدر را تشکیل داد و در نهایت شهادت نصیب وی شد.


برادر شهید نصیری بیان کرد: شهید نصیری در کشور سومالی و بین انقلابیون این کشور برای مقابله با قاچاقچیان نیز حضور پیدا کرد و در این کشور هم مشاوره‌ها و کمک‌های خود را ارائه و سپس به عراق و لبنان بازگشت. سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی پس از شهادت برادر در منزل ما حضور پیدا کرد و خاطرات زیادی را از ایشان برای ما تعریف کرد.


همچنین در بخش دیگری از این ارتباط زنده تصویری سلیمان رستمیان، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران استان البرز طی سخنانی اظهار کرد: تکریم و احترام به خانواده شهدا از افتخارات نظام و از تاکیدات مقام معظم رهبری است.


وی ضمن تقدیر از برگزاری طرح ملی سه شنبه‌های تکریم افزود : دیدار و تکریم از خانواده شهدا از فعالیت‌هایی است که در سرفصل فعالیت های مدیران اجرایی کشور است.


رستمیان گفت:  شهید شعبان نصیری از شهدای شاخص استان البرز است، سالها تلاش و مجاهدت و دفاع از مظلومان در دستور کار آن شهید بود و نهایتا در مسیر اهداف والای خود در ۵ خرداد سال ۱۳۹۶ به مقام رفیع شهادت رسید.


وی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: استان البرز ۱۱۰ شهید مدافع از حریم اهل بیت علیهم السلام را تقدیم کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.