نهضت نهج البلاغه خوانی یک حرکت خودجوش و مردمی

اخبار تصویری اخبار دبیرخانه اخبار شاخص اخبار مهم

به گزارش روابط عمومی ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان البرز، « حجت الاسلام حمیدرضا مهدوی ارفع» با حضور در چهارمین روز برپایی نمایشگاه قرآن که شامگاه (۲۸ اردیبهشت) در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز برگزار شد، گفت: نهضت نهج البلاغه خوانی یک حرکت خودجوش و مردمی است.

رئیس نهضت نهج البلاغه خوانی کشور با اشاره به رویکرد نهضت نهج البلاغه خوانی با محوریت آسان خوانی و ارزان سازی، مطرح کرد: یکی از دلایل روی نیاوردن مردم به خواندن کتاب نهج البلاغه، سخت نشان دادن فهم مطالب این کتاب است.

وی با در نظر گرفتن این جمله از شهید مطهری مبنی بر اینکه ما انسان ها به طور معمول، کارهای آسان را سخت نشان می دهیم، مطرح کرد: شهید مطهری در مقدمه کتاب داستان راستان به توصیه ها و پرهیزهای بعضی طلاب برای چاپ نکردن این کتاب به دلیل سادگی و روانی آن، اشاره می کند.

رئیس نهضت نهج البلاغه خوانی کشور در ادامه خطاب به خانواده ها، بیان کرد: کتاب داستان و راستان، نوشته شهید مرتضی مطهری به عنوان یکی از عمیق ترین مباحث فلسفی برای کودکان و نوجوانان به واقع برگرفته از کتاب نهج البلاغه است.

باور به سخت بودن خوانش کتاب نهج البلاغه، مانع جدی در ترویج مطالعه بیانات امام علی(ع) است و در این خصوص نهضت نهج البلاغه خوانی با اتخاذ راهکاری مبنی بر آسانی سازی و ارزان سازی در این خصوص گام برداشته است.

حجت الاسلام مهدوی ارفع، مطرح کرد: در گام نخست نهج البلاغه را بدون شرح و تنها به زبان فارسی بخوانید که در این زمینه بنابر تحقیقاتی که صورت گرفته است، ترجمه استاد دشتی به عنوان یکی از بهترین ترجمه های کتاب نهج البلاغه است.

این استاد نهج البلاغه خوانی با بیان این نکته که روزی ۱۰ دقیقه برای خوانش نهج البلاغه وقت اختصاص دهید، مطرح کرد: اگر روزی تنها ۱۰ دقیقه نهج البلاغه را بخوانیم در ظرف چهارماه کل آن را خوانده ایم.

وی با توصیه بر این مطلب که نهج البلاغه را  از آخر به اول بخوانید، بیان کرد: نهج البلاغه سه قسمت است، بخش اول خطبه ها، بخش دوم نامه ها و بخش سوم که حکمت ها است.

رئیس نهضت نهج البلاغه خوانی در پایان با اشاره به این جمله امیرالمومنین (ع) که می فرمایند: « شخصیت من در پشت ضریح من نیست، بلکه پشت زبان من است»، عنوان کرد: نهج البلاغه یکی از کتاب های مهم برای مسلمانان است که امروز به دلایل مختلف غریب مانده است ولی همراهی و همگامی همه مردم در حرکت خودجوش و مردمی نهضت نهج البلاغه خوانی می تواند، بستر مناسبی برای رفع محجوریت این کتاب ارزشمند باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.